Коучинг - какви са ползите за бизнеса

публикувано от administrator на дата 13/06/2014 15:06ч.  Прочетена 151

   1 бр.   


В последно време термина „бизнес коуч” стана популярен и сред българските мениджъри. Коучът е ментор или наставник, но е по-скоро треньор по лидерски умения и управление на екипи.
Наемането на бизнес коуч, който да обучи Вас и вашите служители е сериозна инвестиция.
Но всички проучвания и анкети сочат, че финансовата възвращаемостта от инвестициите (ROI) в коучинг са винаги положителни. Ползите от инвестиране в коучинг, са много повече и не се измерват само в парични знаци.
Коучингът повлиява положително на служителите по следния начин:

Високата степен на отдаденост в работата
Положителното желание и намерение да остане в организацията
Чувства се значим във взимането на важни решения
Увеличава се желанието да работи сериозно и да полага извънреден труд
Възприемане на мениджърите от страна на служителите като лидери

Обикновено причината, поради която служителите оценяват поведението на мениджърите си като лошо, е че липсата на инвестиции в развитие на служителите и липсата на цялостна програма за обучение и насърчаване на „коучинг” способностите на мениджърите.
Емблематично, в сферата на мениджмънта, е проучването проведено от Manchester Group 2001 г. То представлява изследване сред 100 представители на висшия мениджмънт на големи корпорации и цели да установили каква е обща възвращаемост на инвестициите от коучинг на висшия мениджмънт. Резултатите показват ROI в размер на 5.7/1 и 67% подобрение на работата в екип.

Подчинените често задават въпроси на своите мениджъри за това как да се държат в определени ситуации и как да решават някои определени проблеми. Добрият коучинг не е само даването на добри съвети или даването на наставления. Добрият коучинг е смесица от двете.
Лидерите трябва да се научат да бъдат повече колаборативни, отколкото да дават нареждания. Те трябва да се научат как да помагат на хората,а не само да дават съвети.

Как да измерим резултатите от коучинга и обученията във фирмата ?
Най-популярна е система на Доналд Къркпатрик за измерване на ефекта от обучения. Тази методика измерва резултати от обученията чрез анализ на пет аспекта :

• впечатления на обучавания - какво е мнението от обучението, през което е преминал
• качество на придобитите знания – измерва се степента на знание на новите умения
• Поведение – изследва се промяната в поведението на работното място и промяна в работния капацитет на служителя
• резултат от обучението – какво влияние и какви резултати са показали работниците в организацията ( например в работата с клиенти) след обучението
• цялостно измерване на възвращаемостта на инвестициите (ROI) от коучинг

С тази система може да прецените дали обученията, които предвиждате са полезни за служителите Ви и как да развивате стратегията си за обучение и квалификация.
Коучинг на мениджърския екип би допринесъл за подобряване уменията на мениджърите да общуват с подчинените си, да ги мотивират и обучават ефективно и да създават сред служителите си чувство за сигурност.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама