ОСТЪР РАЗПАД В ОБРАЗОВАНИЕТО И НЕУВАЖЕНИЕТО КЪМ УЧИТЕЛИТЕ - Леонард Георгиев

публикувано от камелия на дата 10/03/2020 11:03ч.  Прочетена 247

   1 бр.   

Децата са най-ценното притежание на една нация. Те са нейното минало, те са нейната памет, те са бъдещето и надеждата, те са настоящето днес и, най-вече, те са основният стимул в това настояще. Трябва да бъдат стимул. Децата са чистият разум на независимостта и грижата за тяхното субективно и обективно, систематизира качеството на развитие в същността на националното самосъзнание. Къде сме ние? Какво правим с нашите деца?

„Третата световна война“ е в ход. Деструктивна, опустошителна, безмилостна. Войната за умовете на децата ни. Победителят от тази тиха война ще определи световното господство. И докато тя е в ход, ние стоим като безучастни свидетели. Апатични и дори цинични. Оправдаваме се със системата. Успокояваме съвестта си, търсейки вината извън нас. Предпочитаме да сме наблюдатели и не искаме да осъзнаем, че тази „Трета световна война“ всъщност започва от нас и се отразява в политиката на Държавата, че политическата ни класа се оказва неподготвена за справяне с опасността да остане без критично население. Дори не си даваме сметка за последствията.

Многоуважаваният учител по математика и физика Теодосий Теодосиев споделя, че „през 21 век най-скъпият продукт ще бъде доброто образование“. Думи звучащи стряскащо и удивително точно. Предупреждението е хвърлено в пространството, но политическата ни класа се оказва интелектуално и преди всичко, морално неподготвена, за да се справи с проблема. На човек е необходимо известно време, в което да осмисли и възприеме личността си. След това е напълно способен да освободи духа си и да започне да действа в името на бъдещето. Трийсет години не стигнаха ли за транформирането. Толкова ли е недостижимо „доброто образование“ за България?

Проблемите в образованието са глобални, но докато едни държави успяват да запазят вековните си традиции в тази сфера и да надграждат в съвремието, то ние пропадаме стремглаво в лутане, в неясни правила и закони. Заличихме границите на йерархия, респект, уважение, смирение – традиционните български ценности в образованието. От една страна са чисто битовите и моралните отношения между учител и ученик. Българският учител загуби своето място като уважавана персона в обществото. Докато в някои източни култури учителят е със статут на баща, то тук с всяка изминала година учителят слиза по стълбицата на социалната верига, докато накрая е напълно отхвърлен и непотребен, превърнат във формален акт. От друга страна е възпитанието, което децата получават от родителите си. Родителите са тези, които трябва да подкрепят учителите и да показват уважението си към тях, давайки необходимия пример пред децата си. Така децата ще последват и ще приложат в училище абсолютно свободно възприетото, и ще възпитат в личностното си изграждане ценностите на вековната българска традиция. Ще бъдат изградени отново загубените, но не погубени устои.

Неуважението към учителите на една нация е индикация за остър разпад в образованието, който води след себе си лавина от последици. Една от тези последици е премахването от учебните програми на знакови произведения от българската литература, което е категоричен опит за заличаване на историческата ни памет. Направен случайно или не, този опит трудно може да бъде оправдан. Защо позволихме да се стигне до тук? Нацията не е ли съвкупността от историческа памет, вековни традиции и вяра? Културните ценности на нацията не са ли в основата на надграждане на тази съвкупност?

Лошото качество на образование доведе до индивиди, които със завършването на своето образование – средно или висше, влизат в активен социален статус, т.е. стават определящ фактор в настоящето и бъдещето на държавата ни. Да, тя се стреми към образоване на по-голям процент от населението ни, което е похвално и градивно, и което не може да бъде пренебрегнато, но според Доклада на Европейската комисия за образованието и обучението за 2018 година, България е една от държавите в Европейския съюз, разполагащи с най-голям брой висши училища спрямо своето население – 54. Петдесет и четири ВУЗ-а в държава с население 7 милиона души. И въпреки огромния брой висши учебни заведения, пак там, се казва, че спадът на студентите кандидатстващи в Български университети за периода 2012-2017 година е със 17%.

Всяка година тези 54 ВУЗ-а отварят квота за прием на студенти, която е по-голяма от броя на завършилите 12 клас ученици. Какво означава това – ако преди 20 години в СУ „Св. Климент Охридски“ за едно място са кандидатствали 10 зрелостници, то днес 9 от 10 кандидатстващи биват приемани.

Каква е причината? Моделът на финансиране. Той превърна образованието в бизнес. Университетите получават субсидията си на „бройка студенти“ и поради това приемат повече „бройки“. Неусетно университетите се оказаха препълнени с неграмотни и незаинтересовани студенти, което от своя страна доведе и до голям процент демотивирани преподаватели, за които преподаването е мисия и кауза. След всичко това се стигна до занижаване на качеството на образованието и на ниско ниво на компетентност на студентите. Изглежда като порочен кръг без изход. Изглежда като стрелка без посока.

Изход и посока има, и те трябва да се търсят в началното и средното образование. Искаме да имаме бъдеще. Искаме да имаме компетентни висшисти… Една китайска поговорка казва: „Ако мислите един ден напред – вземете си храна. Ако мислите една година напред – посадете дърво. Ако мислите сто години напред – образовайте децата си.“ Това означава непременно да инвестираме обществените си усилия в образованието на децата ни. И не просто да „пълним главите им“ със сухи знания, а да ги учим на добродетели. Децата са чист разум, който трябва да бъде провокиран да мисли, да твори, да мечтае, да разбира разликата между добро и зло, да изгражда личностни качества адекватни на времето, в което живее. Не бива да чете безсмъртни литературни произведения просто по задължение, а да може, да бъде научен да разбира стойността им. Стойността на човешката мисъл. Стойността на думите. Не просто да изучава научните постижения, а да мечтае за Космоса. Не просто да свири механично, а да усеща божествената вибрация в музиката на Моцарт. Не просто да прочете в интернет за Света, а да го открие със сетивата и душата си. Нужно е да провокираме в децата ни любов и стремеж към богатството на знанието.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ НОВИНИ

Най-важната информация през изминалите дни      

Новия хипер лъксозен модел на Bugatti

Дизайнерите на Bugatti на свой ред са се постарали да създадат по-агресивна външност и подобрена аеродинамика. Така притискателната сила на Divo е с 9 кг повече от тази на Chiron. Двигателят обаче си остава без промени – 8,0-литров W16, който развива 1500 к.с.
...

11/05/2020 20:05 ч.

Забраната за влизане за чужденци остава до юли

Ананиев каза, че заповедите, които той издава са плод на колективно решение. „Никога не съм взимал индивидуално решенията си, винаги колективно с колегите от Министерския съвет и от Националния оперативен щаб“, каза Кирил Ананиев.
...

11/05/2020 20:05 ч.

Как да отслабнем

Кокосово масло – Полезна мазнина, която може да добавяте към вашето кафе, сурови десерти с ядки и сушени плодове. Кокосовото масло дава енергия и спомага за елиминирането на излишните мазнини.
...

10/05/2020 23:05 ч.

Силата на гъбите

Гъбите са суперхрана срещу Алцхаймер
...

10/05/2020 23:05 ч.

Децата, които не празнуват рождените си дни

Линията на бедност за 2019 г. нараства спрямо 2018 г. във всички области, най-много в областите Разград (с 37.2%), Враца (с 34.9%), Ловеч (с 34.7%), Перник (с 34.6%), Смолян и Силистра (с по 33.4%), най-малко - в Ямбол (с 1.6%), Плевен (с 5.8%), Пловдив (с 6.6%) и Хасково (с 8.8%).
...

07/05/2020 03:05 ч.

Съвети за успешна отворена врзка

Всъщност няма правилни и грешни причини. Въпреки това някои причини почти сигурно ще доведат до недоволство в отношенията и вероятна раздяла. Такива са „спасяването“ на умираща връзка или пък предотвратяване напускането на един от партньорите...

07/05/2020 02:05 ч.

Баташкото клане един тъжен ден за България

Публикувано във факти.бг: Първенците на селото и чорбаджиите решават да спасят живота на хората в града и за това извикват Барутанлията, да му предадат оръжието си....

05/05/2020 22:05 ч.

Уорън Бъфет с 50 милиарда загуба от коронавируса

03/05/2020 12:05 ч.

Ще съкрати ли Rolls-Royse персонала си

03/05/2020 12:05 ч.

 

 

 

Виж всички новини

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама