Коронавируса и как се придвижва в нас

публикувано от камелия на дата 04/04/2020 23:04ч.  Прочетена 206

   1 бр.    1 бр.

Декември, 2019 г. ще остане завинаги в историята като началото на една от най-страховитите зарази, които човечеството е срещало през последните 100 г. Точно на прага на 2020-а в Китай плъзна заразата с коронавирус, която отне не един или два човешки живота. Тя сякаш помете десетки хиляди хора по света, а семействата им просто трябваше да се примирят с това. И макар Китай вече да се връща към нормалния ритъм на живот и да се хвали с все по-голям брой излекувани пациенти, то светът продължава да трепери от ужас. За съжаление, България също даде жертви, а броят на заразените се увеличава с всеки изминал ден. Ежеминутно слушаме колко е опасен и прилепчив коронавирусът, но нека всъщност видим по какъв начин той се промъква в тялото ни, защо е толкова коварен и какво можем да направим ние, за да го избегнем. Коронавирусът е онази невидима заплаха, която дебне отвсякъде. Той може да живее върху всякакви повърхности в продължение на часове, дори дни. Той се предава по въздушно-капков път, като класическият начин за зараза е чрез кихане. Когато някой заразен кихне, той автоматично застрашава околните. И ако сте на близко разстояние (по-малко от 2 м) от този човек, вирусът може да се залепи по ръцете ви, в косата ви, по дрехите. Може да проникне през носа и очите ви. Най-сигурният начин да допринесете за собствената си зараза, е като точно в такъв момент докоснете лицето си или потъркате очите си.

След като влезе във вас, коронавирусът започва своето пътешествие в тялото ви, а имунната ви система се приготвя за тежка битка. Пробива си път към белите дробове, а ефектът от това е драматичен. Предизвиква кашлица, а след няколко дни води и до задух. По белите дробове има милиони епителни клетки. Коронавирусът минава през тях и освобождава генетичен материал. От този момент нататък вирусът се възпроизвежда изключително бързо. Организмът започва борба с него, което предизвиква неразположение и треска. В рамките на около 10 дни инфектираните клетки в тялото на заразения наброяват няколко милиона!

Ако имунната система е достатъчно силна, борбата ѝ с коронавируса може да бъде усетена единствено чрез суха кашлица и температура. Но в тежките случаи се стига до болнично лечение, а понякога дори и до смърт. Нападението, което вирусът обявява на епителните клетки е опасно, защото по този начин уврежда дробовете. Тяхната защита намалява драстично с всяка следваща инфектирана епителна клетка. Ето защо някои от болните стигат и до пневмония.

Коронавирусът често се сравнява с обикновена настинка, но истината е, че може да бъде много по-опасен. Най-малкото защото се разпространява в пъти по-бързо от настинката и защото предизвика скорострелна пандемия, която със сигурност ще остане в историята. На много места по света здравната система не е в състояние да посрещне нуждите на толкова огромен брой пациенти, не достигат и предпазни средства за лекарските екипи, които се борят да спасяват животи. Много хора намират смъртта си дори без шанса да получат лечение, а лекарите са поставени пред ужасния избор кой ще оживее и кой ще издъхне.

Ето защо е наш човешки дълг да предпазим себе си и близките си от чудовището „коронавирус“, като просто си останем вкъщи и взимаме мерки за хигиената си. Измивайте ръцете си и ограничете максимално контактите. Не заразявайте себе си, не заразявайте и другите!

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ НОВИНИ

Най-важната информация през изминалите дни      

Новия хипер лъксозен модел на Bugatti

Дизайнерите на Bugatti на свой ред са се постарали да създадат по-агресивна външност и подобрена аеродинамика. Така притискателната сила на Divo е с 9 кг повече от тази на Chiron. Двигателят обаче си остава без промени – 8,0-литров W16, който развива 1500 к.с.
...

11/05/2020 20:05 ч.

Забраната за влизане за чужденци остава до юли

Ананиев каза, че заповедите, които той издава са плод на колективно решение. „Никога не съм взимал индивидуално решенията си, винаги колективно с колегите от Министерския съвет и от Националния оперативен щаб“, каза Кирил Ананиев.
...

11/05/2020 20:05 ч.

Как да отслабнем

Кокосово масло – Полезна мазнина, която може да добавяте към вашето кафе, сурови десерти с ядки и сушени плодове. Кокосовото масло дава енергия и спомага за елиминирането на излишните мазнини.
...

10/05/2020 23:05 ч.

Силата на гъбите

Гъбите са суперхрана срещу Алцхаймер
...

10/05/2020 23:05 ч.

Децата, които не празнуват рождените си дни

Линията на бедност за 2019 г. нараства спрямо 2018 г. във всички области, най-много в областите Разград (с 37.2%), Враца (с 34.9%), Ловеч (с 34.7%), Перник (с 34.6%), Смолян и Силистра (с по 33.4%), най-малко - в Ямбол (с 1.6%), Плевен (с 5.8%), Пловдив (с 6.6%) и Хасково (с 8.8%).
...

07/05/2020 03:05 ч.

Съвети за успешна отворена врзка

Всъщност няма правилни и грешни причини. Въпреки това някои причини почти сигурно ще доведат до недоволство в отношенията и вероятна раздяла. Такива са „спасяването“ на умираща връзка или пък предотвратяване напускането на един от партньорите...

07/05/2020 02:05 ч.

Баташкото клане един тъжен ден за България

Публикувано във факти.бг: Първенците на селото и чорбаджиите решават да спасят живота на хората в града и за това извикват Барутанлията, да му предадат оръжието си....

05/05/2020 22:05 ч.

Уорън Бъфет с 50 милиарда загуба от коронавируса

03/05/2020 12:05 ч.

Ще съкрати ли Rolls-Royse персонала си

03/05/2020 12:05 ч.

 

 

 

Виж всички новини

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама