Позициите на държавите в света относно Сирия

публикувано от administrator на дата 29/08/2013 10:08ч.  Прочетена 270

     



САЩ и международните й съюзници обявиха, че обмислят военна акция срещу определени места в Сирия. Но какво е отношението на най-важните държави в региона спрямо гражданската война в страната, продължаваща вече две години?
Турското правителство е един от най-острите критици на сирийския президент Башар ал Асад, срещу чиито режим бунтовниците водят битки от 2011 г. В началото на тази седмица турският външен министър Ахмет Давутоглу коментира пред вестник „Милиет”, че страната е готова да се присъдини към военна коалиция срещу Сирия дори при липса на споразумение между членките на Съвета за сигурност на ООН.
Монарсите на Саудитска Арабия се смятат за ключов спонсор и поддръжник на бунтовническите сили срещу Асад. Залива е противник на сирийското правителство от години и бе особено активна в стимулирането на действия срещу режима.
Въпреки че първоначално опитваше да избегне замесването в конфликта, Израел извърши три удара по цели в Сирия тази година, за да предотврати доставки на оръжие, достигащи ливанската ислямистка групировка Хизбула. Бомбените атентати и стрелбата от Сирия засегнаха населените от израелци Голански възвишения. В последните дни израелските официални лица заклеймиха употребата на химически оръжия от сирийските сили и намекнаха за подкрепа на военните действия. Въпреки това израелците са наясно, че всяка западна акция срещу Сирия рискува да повтори събитията от първата война в Залива през 1991 г., когато Ирак атакува Тел Авив. Информации от медии твърдят, че в страната са скочили продажбите на противогази в отговор на спекулациите за военни действия.
Външният министър на Ливан- Аднан Мансур, заяви пред ливанското радио в понеделник, че не подкрепя идеята за удари против Сирия. Този месец в Ливан се състояха две бомбени атаки, които убиха над 60 души. Те бяха свързани с напрежението от сирийския конфликт. Ливанското въоръжено шиитско движение Хизбула открито участва в борбата със Сирия на страната на правителството. Твърди се, че част от сунитската общност в Ливан се бори на страната на сирийската опозиция. В допълнение към всичко това Ливан се бори с по-голям поток от сирийски бежанци от всяка друга държава.
Иран е разглеждана като основният поддръжник на Сирия в региона отдавна преди настоящия конфликт да се развие. Крайно критична е към възможността за интервенция.
След предпазлива реакция към първоначалните сведения за употреба на химическо оръжие в Сирия, американците засилиха осъдителната си риторика в последните дни. Наскоро Вашингтон укрепи военното си присъствие в източната част на Средиземноморието, създавайки спекулации за подготвяне за атака. Анализатори смятат, че най-вероятната американска акция би била с изстрелване на круизни снаряди по сирийските военни съоръжения.
Великобритания чертае планове за евентуални военни действия срещу Сирия, по думите на премиера Дейвид Камерън. Говорителят на Камерън заяви, че всяко действие срещу Сирия би било съгласувано, законно и би последвало споразумение с международните съюзници.
В деня след новините за атаката край Дамаск френският външен министър Лорен Фабиус призова за „реакция на сила”, ако употребата на химически оръжия се докаже. Освен това той предложи Съветът за сигурност на ООН да бъде заобиколен като крайна инстанция на решаването „при определени обстоятелства”.
Русия е най-важният международен поддръжник на Аасд и набляга на нуждата от намиране на политическо решение за кризата. Остро критикува възможността от западни удари по Сирия, твърдейки, че с това действия Съветът за сигурност на ООН ще създаде „катастрофални последствия за други страни в Близкия изток и Северна Африка”.
Китай се присъедини към Русия в подкрепата за Сирия, блокирайки постигането на обща резолюция на ООН. Критикува възможността за евентуални удари по Сирия. Държавната новинарска агенция в страната „Ксинхуа” твърди, че западните сили прибързват със заключенията за употреба на химически оръжия в Сирия преди инспекторите на ООН да са направили необходимото разследване.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ НОВИНИ

Най-важната информация през изминалите дни      

Роджър Уотърс ще разруши Стената в София тази вечер

Шоуто на Роджър Уотърс „Стената” ще бъде представено днес на Националния стадион. ...

30/08/2013 15:08 ч.

Две котета спряха нюйоркското метро

Две от линиите на метрото в Ню Йорк бяха спрени за половин час, заради две котета, които избягали от стопанката си. ...

30/08/2013 15:08 ч.

Централна гара в София беше затворена заради сигнал за бомба

Сигнал за взривно устройство, заложено на Централна гара в София, вдигна на крак полицията....

30/08/2013 15:08 ч.

Гласуваме и с бюлетини, и с машини на изборите за евродепутати

На изборите за евродепутати през май догодина най-вероятно ще гласуваме както с машини, така и по традиционния начин с хартиени бюлетини. Върху този вариант умуват в момента експертите в парламента, които пишат новите изборни правила. ...

30/08/2013 15:08 ч.

ГКПП Калотина блокирана от 15-километрова опашка

15 километра е опашката от автомобили, автобуси и камиони на ГКПП Калотина на българо-сръбската граница за излизане от България, съобщиха превозвачи. ...

30/08/2013 15:08 ч.

Родно производство е предпочитано сред Българите

По-голямата част от българите предпочитат родните стоки и подкрепят нашенското производство. Това показва проучване на Съюз Произведено в България....

30/08/2013 15:08 ч.

Интересът към потребителските кредити продължава да е висок и очакванията са тенденцията да продължи и до края на 2013

Активността на пазара на ипотечно кредитиране продължава и през юли. Тенденцията интересът към ипотечните кредити през лятото на 2013 да бъде по-голям спрямо предходните няколко лета продължава....

30/08/2013 15:08 ч.

Започна добива на шистов газ в Полша

Вчера Lane Energy, полският филиал на американската енергийна корпорация Conoco Philips, е започнал официално добива на шистов газ в близост до северния полски град Лемборк. ...

30/08/2013 15:08 ч.

Продукти, създадени за американските военни

Въпреки че повечето хора смятат, че иновациите са дело на частния бизнес, голяма част от продуктите, които масово използваме днес, са разработени от военните или по тяхна поръчка.
„Уолстрийт Джърнъл” разказва за осемте най-известни стоки за ...

30/08/2013 15:08 ч.

 

 

 

Виж всички новини

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама