Google въвежда нов алгоритъм за търсене, отговор на промените в начините, по които използваме технологиите

дата: 09/10/2013 11:10ч.  Прочетена 336

   1 бр.   

Помните ли какво беше положението с онлайн технологиите и интернет търсачките през 1998 г.? Първо трябваше да изчакаме., докато обемистият компютър се включи. След това се свързваме с интернет чрез dialup модема и неговите чуруликащи звуци.  Накрая трябваше да въведем няколко ключови думи, които да са максимално семпли и конкретни. В резултат получавахме няколко сини линка към страници, в които тези думи случайно са написани някъде из текста...
Подобни спомени има всеки потребител с интернет достъп по онова време. Един от тях е и старши вицепрезидентът на отдела за онлайн търсене на Google Амит Сингал, който преди няколко дни ни припомни тази картина в своя блог. Именно смартфоните и таблетите са основната причина за Google да преработи алгоритъма на своята търсачка и да го оптимизира за работа в променения свят на технологиите.Все повече хора започват да търсят информация в интернет посредством своите телефони. Голямата част от тях го правят, като диктуват въпроса си посредством функциите за гласово разпознаване на смартфоните, казва Амит Сингал. Това създава сериозно предизвикателство за традиционните търсачки, защото не само хората все по-рядко въвеждат ключови думи в текстов формат, но и вместо това задават конкретни дълги и сложни въпроси. Често питанията са свързани и с даден контекст, който обикновено остава неразбран от традиционните системи. За да може да разпознава правилно какво точно иска да научи даден потребител, специалистите на Google са разработили специален алгоритъм, който се нарича Hummingbird (Колибри). Всъщност той работи повече от месец, но компанията умишлено е крила този факт в тайна, докато не наближи нейният 15-и рожден ден в края на септември.
Hummingbird работи с помощта на базата данни Knowledge Graph на Google, която анализира и създава връзки и асоциации между отделните единици информация. Чрез тях може да се разпознава контекст, метафоричен изказ, синоними и други езикови средства. До момента масивът съдържа над 570 млн. концепции, допълва Сингал по време на официалното представяне на Hummingbird. Чрез Knowledge Graph може да се прогнозира каква друга информация може да е интересна на потребителя и тя да му се предлага още преди той да я е поискал. Например при търсене на информация за Айфеловата кула Google ще покаже не само данни за нея, но и за Париж, за транспорта дотам, за други сходни забележителности.
Knowledge Graph позволява на Hummingbird не само да разпознава детайли, които може да се крият във въпроса на потребителя, но и значително улеснява и ускорява търсачката в разбирането им и в допълнителното откриване на подходящи резултати. Google силно акцентира на информационния масив за работата на търсачката. Благодарение на него Hummingbird ще е по-ефикасен не само в генерирането на резултатите, но и в гласовото разпознаване. Изглежда обаче, че новият алгоритъм е по-скоро средство, което на практика прилага знанията на Knowledge Graph. Тази хипотеза се подкрепя донякъде и от факта, че Google не предоставя особено много подробности за начина на работа на Hummingbird, а предимно изтъкват предимствата на информационния си масив. Всичко това е само преходен етап преди следващата стъпка от развитието на търсачката към нейната окончателна цел - възможността потребител и машина да провеждат естествен разговор на нормален език.

Google постоянно разработва  нови технологии и търси на иновации. Това в най-голяма степен си личи от основния бизнес на компанията - онлайн търсенето. Google като търсачка и в момента е доста ефикасна, особено когато потребителят издирва конкретна информация и използва разширените й функционалности.
Hummingbird, който от Маунтин вю определят като най-мащабната преработка на търсачката от 3 години насам, всъщност също ще остане незабелязан за масовия потребител. Интернет гигантът засега не иска хората да променят начините, по които използват търсачката. Компанията просто да се нагоди към тях, за да е максимално полезен. Затова от Google смятат, че повечето хората просто ще забележат, че получават по-конкретни резултати по време на търсенията им.
Новият алгоритъм води след себе си и малко по-различен начин на развитие оттук нататък. Следващите услуги, които Google разработва, не са част от концепция за евентуално бъдеще на интернет търсачките, което да се хареса на потребителите. Става дума за конкретни идеи с една ясна цел: търсенето да става все по-натурално, без това да не направи впечатление на хората и просто да става все по-голяма част от ежедневието им.
Част от технологиите за постигането на тази цел вече имат работещи прототипи. Един от тях е функцията за търсене на допълнителна информация по дадена тема. Всъщност функция може би е неподходяща дума, тъй като всичко става автоматично, без да е необходимо кликване на бутони или активиране на режими. Тамар Йешоуа, вицепрезидент на отдела за онлайн търсене в Google, демонстрира функцията, като буквално води разговор с телефона си, използвайки неговата функция за гласово търсене. И за разлика от повечето прототипи този е вграден в Hummingbird и може да се използва от всеки потребител, макар и невинаги да работи според очакванията.
Създаването на тези технологии и оптимизирането им за едновременна работа от милиарди потребители по целия свят е впечатляващо по своята сложност предизвикателство. Особено като се има предвид, че потребителите използват множество различни устройства, всяко със своите особености. Разликите в технологиите и методите на работа на Windows, Android, iOS и Ubuntu например са впечатляващо много. Въпреки това обаче Google иска нейната търсачка да работи по абсолютно еднакъв начин и да е еднакво ефикасна, независимо какво устройство използва потребителят. Ако обаче има фирма, която може да се справи с това гигантско предизвикателство, това определено е компанията от Маунтън Вю.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ ИНТЕРВЮТА И СТАТИИ

     

Силите на НАТО се разширяват стремително в Европа

Това е неоспорим факт и срещата на върха във Варшава го потвърди. Руското Министерството на Отбраната съобщава, че в Полша и Прибалтийските Републики, в непосредствена близост до границите на Русия, практически е разположена цяла дивизия на ВС н...

23/04/2018 08:04 ч.

Комбинацията от джинджифил и чесън помага в борбата с наднорменото тегло

Комбинацията от джинджифил и чесън помага в борбата с наднорменото тегло...

20/03/2018 13:03 ч.

САЩ разширяват списъците със санкции за Русия

Преди по-малко от месец, на 20 февруари бяха отбелязани четиригодишните първи санкции, които САЩ наложи на Русия във връзка с кризата в Украйна. Те бяха свързани с Майдан, после с Крим, а след това с положението в Донбас. Сега САЩ въвеждат нови и нови...

07/03/2018 00:03 ч.

(Без)Опасни ли ще бъдат Зимните Олимпийски игри 2018 в Пьонгчан

(Без)Опасни ли ще бъдат Зимните Олимпийски игри 2018 в Пьонгчан...

11/01/2018 13:01 ч.

Свастиката - древен символ или нацистки знак

Свастиката - древен символ или нацистки знак ...

28/11/2017 10:11 ч.

Местни инвеститори купуват терена на Каменица в Пловдив

Местни инвеститори купуват терена на Каменица в Пловдив...

05/09/2017 16:09 ч.

Philip Morris модернизира фабриката си в Румъния

Philip Morris модернизира фабриката си в Румъния...

27/07/2017 16:07 ч.

Тя е красива, обожава йога и пилотира Boeing

Тя е красива, обожава йога и пилотира Boeing...

25/07/2017 15:07 ч.

44% повече пътници на летище София

44% повече пътници на летище София...

24/07/2017 13:07 ч.

 

 

 

Виж всички интервюта и статии

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама