 |
Почина влиятелният бизнесмен Младен Мутафчийски.
дата: 05/11/2013 00:11ч. 943
|
|
2 бр.
|
|
|
След кратко боледуване на 62-годишна възраст почина влиятелният бизнесмен Младен Мутафчийски. Интересният му и пъстър път в бизнес средите на България ни накара да се върнем назад във времето и да разгледаме историята на неговия живот.
Младен Иванов Мутафчийски е роден на 30 юли 1951 година в София. Баща му е бил архитект, а майка му е завършила английски колеж. В младите си години е тръгнал по стъпките на баща си и има сериозна академична кариера. Завършва ВИАС със специалност строителен инженер , а след това външна търговия във ВИИ „Карл Маркс” (днес УНСС).
След като влиза в бизнес средите Младен Мутафчийски винаги е успавял да привлича погледите на хората и е определян като колоритна личност. Той обича да кара най-скъпите коли, облича се в ярки цветове, а най-лесно забележим е със своята диамантена обеца на ухото. Нека проследим причините за това негово излъчване. Мутафчийски има сериозен стаж във външната търговия. В младите му години в периода 1974 – 1979 година работи в сдружението за представителство на чужди фирми и търговско посредничество „Интерпред”. Там се утвърждава като специалист в отдел ”Контрол, координация и информация”. Младен Мутафчийски работи и в Министерството на външните работи и в оръжейната фирма „Кинтекс”. От 1980 до 1983 година е инженер в Етиопия на обект „Посолски комплекс”. Същата година е назначен за пълномощник на „Кинтекс” в столицата на Етиопия до 1987 година, но за това ще стане ясно малко по-надолу. В периода 1988-1998 година е управляващ директор на фирмата за производство и износ на оръжие „Тератон”.
След промените в България от 1989 година Мутафчийски се превръща в един от най-влиятелните и успешни хора в бизнеса с туризма. Теглейки кредит и в партньорство с други съдружници, печели парцел на брега на комплекс „Слънчев бряг”, на който днес се позиционират двата му хотела под името „Хелена резорт”. В средата на 90-те години стартира самостоятелен бизнес с основаването на „Селена Холдинг”. Влиянието му по българското Черноморие го прави и председател на дружеството „Слънчев бряг” АД (2006-2010г.) В богатата му автобиография заема място и фактът, че е почетен консул на Република Сан Марино. Мутафчийски е и собственик на новинарски уебсайт – Frognews. Негов сътрудник е Огнян Стефанов. Със сигурност това не е най-печелившият му бизнес, но пък доказва, че Мутафчийски не се плаши да започне какъвто и да е бизнес.
Интересен факт от неговия живот е, че е човек на изкуството. Продължава традицията на своя баща и е колекционер на картини. Обича операта и често посещава постановки в Милано, Мюнхен или Виена.
Също така Мутавчийски е бил масон, 33-степен на СПШР в България, която е най-високата степен в масонството. Като член на общността ще бъде запомнен със значителния си принос за международната дейност на Стария и Приет Шотландски ритуал в България.
Дойде ред на най-интересния момент от неговата автобиография. През април тази година той бе разкрит от комисията по досиетата като секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС (ПГУ – разузнаването) 1980г. под псевдонима „МИХАЙЛОВ”. Името му бе назовано с първия списък на кредитните милионери – агенти на държавна сигурност. Самият Михайлов призна това пред камерите на Нова Телевизия, но отрече да е от кредитните милионери. Не искаше да разкрива подробности около работата си за ПГУ, но пък добави, че е бил награден за заслуги с медал от Националната разузнавателна служба (наследила ПГУ през 1990г.) Все пак досието на Младен Мутафчийски е публично достъпно и ще покажем на вашето внимание някои подробности. Държавна сигурност е информирала КГБ чрез агента си „МИХАЙЛОВ” за политиката на водача на военната хунта в началото на 80-те гоидни в Етиопия полковник Менгисту Хайле Мариам . По това време Етиопия е била важна за СССР в политическо естество. Известен с прякора „Черния Сталин”, тогавашният управляващ на страната от Африка се отличава с извънредна жестокост и е отговорен за смъртта на най-малко 100 000 души.
Попадайки в Етипоия, заради своята съпруга (тя е назначена за инвеститорски контрол на „Посолския комплекс” в етиопската столица), Мутафчийски създава контакти с влиятелни хора от етиопските служби за сигурност. По този начин информацията, която Мутафчийски е споделял на КГБ относно управлението на Мариам е била полезна и високо оценявана. Досието му обаче разкрива, че той е бил труден за контролиране от страна на ПГУ и е бил причината за множество скандали в българската мисия, но работата му е била от изключително значение, което е наложило на ПГУ да го търпи.
Всички тези дейности на Младен Мутафчийски подлагат на съмнения репутацията на бизнесмена. Най-голям принос за негативния му имидж имат твърденията, че всички негови финансови операции са минавали през Младен Михалев – Маджо. Все пак това са слухове, които Мутафчийски винаги е отричал и е демонстрирал високо самоучвствие и увереност. Самият факт, че не е допуснал името му да бъде очернено през всичките му житейски години, говори, че умело е защитавал репутацията си на почтен бизнесмен. Мир на праха му!
 |
КОМЕНТАРИ 
|